Uroczyste podsumowanie projektu "Spichlerz pokoleń" odbyło się w dniu 20 listopada 2011 w siedzibie Fundacji Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu. Projekt mający na celu budowanie regionalnej tożsamości dolnośląskiej młodzieży rozpoczął się w czerwcu 2011 roku. Powstał z inicjatywy Fundacji Edukacji Międzynarodowej, a współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Na terenie gminy Żórawina 90-osobowa grupa uczniów klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych z Żórawiny i Wilczkowa oraz wrocławskiej Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej ATUT Fundacji Edukacji Międzynarodowej śledziła dzieje dolnośląskich wsi i "odkrywała" charakter dawnego wiejskiego życia. Partnerem projektu była Fundacja "Gallen" prowadząca Muzeum Powozów w budynku spichlerza w Galowicach (gmina Żórawina).
Młodzież miała możliwość poznać życie dawnej dolnośląskiej wsi z trzech perspektyw.
1. Grupa "Warsztat zawodów" poznawała ginące zawody wiejskich rzemieślników: stelmacha, rymarza, kowala, garncarza i tkacza.
2. Grupa "W starym kinie" - bazując na prozie Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Jacka Kaczmarskiego i Jacka Kowalskiego - inscenizowała scenki z życia ziemiańskiego i chłopskiego przełomu XVIII i XIX wieku. Swoje działania artystyczne uczniowie utrwalili na filmie, który nakręcony został na terenie Muzeum Powozów w Galowicach. Młodzi twórcy wykorzystali kostiumy z epoki, piękne wnętrza Muzeum stylizowane na karczmę i sklep, a także oryginalne, odrestaurowane powozy. Uroczysta projekcja filmu odbyła się podczas finału projektu 20 listopada.
3. Grupa "Wieś dawniej i dziś" pracowała w terenie, przeprowadzając wywiady z mieszkańcami okolicznych wsi. Uczniowie zapoznawali się z wiejską tradycją i historią, porównywali życie społeczności wiejskiej i miejskiej. Rezultatem jest gazetka i makieta wsi.
Podczas uroczystego finału młodzież podzieliła się swoimi refleksjami, doświadczeniami i wnioskami z pracy na terenie Muzeum Powozów w Galowicach i okolicznych wsi. Zaprezentowano wyniki prac trzech grup tematycznych:
- wystawa wykonanych przez dzieci wyrobów rzemieślniczych: garnków, tkanin, wyrobów kowalskich, rymarskich oraz odrestaurowanych sań,
- projekcja filmu nakręconego przez grupę "W starym kinie",
- ekspozycja przygotowanej przez młodzież makiety gminy Żórawina z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami regionu oraz gazety z zapisem przeprowadzonych w trakcie trwania projektu wywiadów z mieszkańcami wsi.
Prezentacjom towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących przebieg prac nad projektem oraz rozmowy z nauczycielami i dziećmi - uczestnikami "Spichlerza pokoleń".
Film nakręcony przez grupę "W starym kinie" w serwisie YouTube
Do pobrania biuletyny informacyjne 3 grup roboczych:
Biuletyn grupy "Warsztat zawodów"
Biuletyn grupy "W starym kinie"
Biuletyn grupy "Wieś dawniej i dziś"