• OBOWIĄZEK PRZEDSZKOLNY I SZKOLNY

OBOWIĄZEK ROCZNEGO

PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Od 1 września 2011 roku dzieci pięcioletnie mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego (art. 1 pkt 15 ustawy z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw). Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym,

w którym dziecko kończy 5 lat, tj. od 1 września 2014 r. obowiązwek rocznego przygotowania przedszkolnego będą odbywać dzieci urodzone w roku 2009 oraz dzieci urodzone od 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. które nie rozpoczeły nauki w klasie I w roku szkolnym 2014/15.

Obowiązek szkolny

Od 1 września 2014 r:

• obowiązek szkolny obejmuje wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007)

oraz dzieci 6-letnie urodzone w okresie  1 stycznia - 30 czerwca 2008 r;

• spełnianie obowiązku szkolnego będą mogły rozpocząć również dzieci urodzone

w okresie od 1 lipcada - 31 grudnia 2008 r. jeśli taka będzie wola ich rodziców.

Dzieci 6-letnie, które urodziły się w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. mogą kontynuować naukę w oddziale 0 jeśli na podstawie obserwacji rodziców bądź nauczyciela nie są gotowe rozpocząć nauki w klasie pierwszej. W opisanej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie badań pod kątem gotowości szkolnej w poradni psychologiczno pedagogicznej. Ocena specjalistów jest dla szkoły wiążąca i pozwala odroczyć obowiązek szkolny dziecka.

Od 1 września 2015 r:

• obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie urodzone w okresie

1 lipca - 31 grudnia 2008 r., które wsześniej nie rozpoczeły spełniania obowiązku

szkolnego oraz wszystkie dzieci urodzone w 2009 roku (6-latki).