• DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

• Listopad zazwyczaj kojarzy się z czasem zadumy oraz nieciekawą pogodą za oknem. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wilczkowie postanowiliśmy dodać do tego radość wspólnego świętowania hucznie obchodząc Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień! Uważamy, że życzliwość jest bardzo ważna, i to zarówno w stosunku do innych, jak i otaczającego nas środowiska. Cała uroczystość przebiegała więc pod hasłem „Życzliwi dla siebie i świata”.

Przygotowania do tego szczególnego dnia trwały dość długo. 25 października 2013 r. w poniedziałkowe południe uczniowie klas: IV, V i VI stanęli do konkursu Życzliwców Szkoły. Już przy wejściu na salę zostali zaskoczeni, gdyż każdy losował przydział do drużyny w jednym z trzech kolorów. Dzięki temu powstały równoliczne grupy połączonych sił z różnych klas.

Uczniowie zmagali się w ośmiu konkurencjach. Pierwsze z nich nawiązywały do konieczności dbania o środowisko naturalne, gdyż tylko w czystym świecie możemy w pełni się rozwijać i korzystać z jego dobrodziejstw. Stąd pomysł na konkurencje: „Eko – Moda” – na najciekawszy strój ekologiczny, czy „Eko dzieci segregują śmieci”, w której uczestnicy musieli wykazać się znajomością poprawnej segregacji odpadów. Zaskoczeniem dla uczniów były konkurencje plastyczno- literackie, wywołały więc nie lada emocje. Część uczestników tworzyła „Logo Życzliwości” na koszulkach, pozostali głowili się nad tekstem piosenki oraz rymowanki o ustalonej z góry budowie rymów (aa bb). Było  to trudne wyzwanie. Efekty działań uczniów przerosły najśmielsze oczekiwania nauczycielskiego jury. Usłyszeliśmy między innymi następujący wierszyk, przygotowany przez „Zielonych”:

Ekolodzy to są ludzie,

Więc nie lubią mieszkać w brudzie!

Segregują wszystkie śmieci,

Uczą tego małe dzieci!

Zwycięska drużyna „Żółtych” poradziła sobie śpiewająco z zadaniem muzycznym oraz literackim, bo do przeboju zeszłego lata „Koko koko Euro spoko” ułożyła następujący tekst:

Ży ży ży ży ży życzliwi

Są są są są są szczęśliwi

Wszyscy razem zaśpiewajmy

i życzliwość dajmy!

Cieszą się chłopaki i każda dziewczyna,

Że na naszym świecie radość się zaczyna

Że na naszym świecie, radość się zaczyna.

Koko koko ludzie spoko

Dobroć leci hen wysoko

Wszyscy razem zaśpiewajmy

Innym radość dajmy!

Wykonanie piosenki wzbudziło tym więcej emocji, że grupa „Żółtych”, całkiem przypadkiem, składała się wyłącznie z chłopców. Melodię oryginalnego utworu znali znakomicie (ponieważ są zagorzałymi fanami piłki nożnej), więc podczas ich śpiewu cała szkoła zadrżała!

Szybko jednak wróciliśmy do dalszych rozgrywek. Kolejna ekscytująca konkurencja to „Pomocnicy Kopciuszka”. Zadaniem uczestników było rozdzielenie różnych rodzajów ziaren na tyle szybko i poprawnie, by Kopciuszek mógł ruszyć na bal. Kibicowanie przybrało niebotyczne rozmiary. I nie trzeba było przypominać o zasadach fair play, gdyż w Dniu Życzliwości, każdy o tym pamiętał. „Dobroduszni sprinterzy” pomagający Babci nawlec koraliki na igłę i nitkę także wywołali falę entuzjazmu. Z prawdziwym podziwem oglądaliśmy jak poszczególni zawodnicy w skupieniu radzą sobie z tym zadaniem. Tym razem brylowali „Zieloni”, którzy z przeciągu 3 minut nawlekli aż 381 koralików!

Naszą zabawę wieńczyła konkurencja „Niespodzianka dla Rodziców”, w której zawodnicy musieli się wykazać umiejętnościami kulinarnymi. Uczniowie mieli przygotować sałatkę warzywną według podanego przepisu. Każda osoba z drużyny wykonywała tylko jedną czynność. Liczył się czas, estetyka pracy, umiejętność współdziałania z innymi. Wszystkie drużyny bardzo się starały, by to właśnie ich sałatka została uznana za najlepszą. W tej konkurencji właściwie każda drużyna była wygraną, ponieważ po przygotowaniu sałatek, zniknęły one niemal natychmiast w brzuchach uczniów, co stanowiło najlepszą rekomendację ich dobrego smaku!

Obchody Światowego Dnia Życzliwości w SP w Wilczkowie były okazją do wyjątkowej integracji całej społeczności uczniowskiej starszych klas, właściwie każdy uczeń miał okazję wziąć udział w jednej przynajmniej konkurencji. Był to czas niesamowitej zabawy i radości zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dopisywały humory, dowcip i współpraca. Na pewno nikt nie myślał o tym, że na dworze zimno, wiatr i deszcz. W naszych sercach była radość, optymizm i zadowolenie. Pozytywna atmosfera spotkania udzielała się każdemu. Najlepszym potwierdzeniem są wypowiedzi dzieci, które zgodnie wyraziły chęć udziału w kolejnych obchodach Dnia Życzliwości. I tak na pewno się stanie!