• Program ,,Czyste powietrze wokół nas"

W roku szkolnym 2016/2017 grupa dzieci z oddziału przedszkolnego, przystąpi do realizacji programu edukacyjnego ,,Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy.

Program realizowany będzie w grupie dzieci 3-4-5-6 letnich, licząca 18 dzieci.

Pierwszą z form realizacji programu będzie zapoznanie rodziców z założeniami programu oraz wyrażenie zgody na udział dziecka w programie.

Wówczas rodzice i opiekunowie podpiszą kontakt deklarujący jednoznacznie:

niepalenie papierosów przy dziecku oraz dawanie wsparcia dziecku w sytuacjach, gdy chce ono unikać zadymionych pomieszczeń.

Koleją formą realizacji programu będzie cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z 5 zajęć warsztatowych:

 co i dlaczego dymi,

 jak sie czuję, kiedy dymi papieros,

 co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy,

 jak unikać dymu papierosowego, -nie pal przy mnie.

Założeniem programu będziewykształcenie u dzieci świadomej umiejętności

radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, będą obserowaćy podczas wycieczki źródła dymu, projektować własny znaczek ,,Nie pal przy mnie" ,rysować różne źródła dymu, zapoznają się z postacią Danusia i nauczą się jego piosenki.

Na zakończenie zajęć Rodzice otrzymają od dzieci i nauczyciela list, w

którym powiadomieni zostali o zakończonych zajęciach z edukacji zdrowotnej.

Dzieci dostałą również dyplomy i kolorowanki związane z programem.